Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz?

Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz?

Współpraca z architektem wnętrz jest rozwiązaniem dla tych którzy poszukują jakości, niezawodnych rozwiązań, cenią sobie czas,  są wymagający, oczekują projektowania zgodnego z ich potrzebami i upodobaniami, ale równocześnie pragną otoczyć się oryginalnym wnętrzem.

Inwestorzy próbują sami wprowadzać zmiany we wnętrzach tak, by lepiej dopasować je do własnych potrzeb. Często uczą się na własnych, kosztownych błędach. Ich nietrafione decyzje pociągają za sobą poprawki, stratę czasu, materiałów, zniecierpliwienie. Ponadto nieznajomość branży naraża klientów na nieuczciwość wykonawców. Architekt wnętrz może temu zaradzić.

Potrzeby klientów cząstkowo próbują zaspokoić sami wykonawcy, ale działają w sposób nieskoordynowany. Na przykład: płytkarz proponuje rozwiązania łazienki, sprzedawca mebli kuchennych zapewnia podstawowy projekt kuchni, producent mebli biurowych przedstawia klientowi bazowy układ biura itp. Tymczasem pomiędzy klientem a wykonawcami powinien być łącznik, właśnie architekt wnętrz, który zaplanuje i poprowadzi projekt inwestycyjny - mający jasną i jednolitą charakterystykę – w trakcie realizacji tak, żeby zespolić działania elektryka, hydraulika, wspomnianego płytkarza i wykonawcy mebli itd., żeby ich indywidualne pomysły nie wykluczały się wzajemnie.

Ważna w kontaktach z klientem, jak i wykonawcą jest również forma podania projektu wykonawczego (technicznego). Najczęściej spotykaną formą „projektowania” są ustne ustalenia bezpośrednio z wykonawcami. Profesjonalny architekt wnętrz oprócz doradztwa, zaproponuje profesjonalne rysunki techniczne oraz komputerowe wizualizacje wnętrz. To pozwoli klientowi uniknąć niespodzianek, zaplanować inwestycję czasowo i finansowo. W kontaktach z wykonawcami pozwoli przełożyć pomysły inwestora i architekta na „język” techniczny.