o projektowaniu

Zakres prac przy pełnym projekcie wnętrza zawiera:  stworzenie dokumentacji projektowej, ustalenia z klientem, inwentaryzację obiektu, spotkania w trakcie trwania projektu, wizyty w salonach meblowych i sklepach z materiałami wykończeniowymi, nadzór autorski na inwestycji pod względem zgodności z projektem, pomoc lub konsultacje w razie nieprzewidzianych trudności, dokumentację fotograficzną realizacji.

W formie materialnej projekt wnętrz to całokształt dokumentacji wraz z opracowaniem wykonawczym w formie umożliwiającej prawidłową jego realizację: projekt funkcjonalny, część techniczna, perspektywy odręczne i wizualizacje komputerowe, projekty mebli nietypowych oraz dobór pozostałych elementów we wnętrzu.

Szczegółowo projekt wykonawczy wnętrza to teczka rysunków zawierająca rysunki w skali wraz z opisami:

 1. Projekt koncepcyjny  i funkcjonalny czyli rozkład pomieszczeń, ścian działowych; rozmieszczenie wyposażenia, umeblowania, wstępne założenia.
 2. Projekt techniczny. Składa się z serii rysunków technicznych: dokładne położenie ścian działowych; projekty wykonawcze posadzek i sufitów (rzuty); rozwinięcia ścian, na których znajduje się rozmieszczenie wszystkich elementów z dokładnym zwymiarowaniem ich położenia; opisy zastosowanych elementów; rozmieszczenie punktów świetlnych i gniazdek; rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych i ogrzewania.
 3. Lista materiałów wykończeniowych do zamówienia.
 4. Lista mebli i wyposażenia do zamówienia.
 5. Szczegółowe projekty wykonawcze niestandardowych detali architektonicznych zabudowy meblowej, schodów, kominków, sztukaterii, stolarki wewnętrznej itp.
 6. Rysunki wraz z opisami dotyczące kolorystyki, wyposażenia, oświetlenia i dodatków dekoracyjnych (aranżacja z elementów gotowych).
 7. Widoki perspektywiczne wnętrz w formie rysunków odręcznych.
 8. Wydruki kolorowe z wizualizacji komputerowej oraz CD z wizualizacją. Wizualizacja komputerowa to zdjęcie- kadr- komputerowego modelu naszego wnętrza, w obrazowy sposób pokazujące wygląd naszego przyszłego lokalu. Do wizualizacji dużych przestrzeni może posłużyć także „spacer 3d” - forma filmu- wirtualnej wycieczki po komputerowym modelu naszego wnętrza.

 

Współpraca może dotyczyć zarówno pełnego projektu wykonawczego, jak i jego części. Można wyodrębnić:

 • podstawowy projekt funkcjonalny,
 • doradztwo w aranżacji wnętrz,
 • wizualizacje komputerowe wnętrz.